Sponsorlu

Elektrikli Araç Şarj İstasyonu Fiyatları Ucuzlayacak Mı?

Gelişen çağımızın ve küresel dünyanın geleceği akaryakıt istasyonu olacak elektrikli araç şarj noktaları ülkelerin hızlı şarj alt yapısı oluşturmaya yönelik ve teşviklerinin artması gündemin ön sıralarına çıkmış bulunmaktadır. Türkiye’de bu hızlı şarj alt yapısını oluşturmaya yönelik hibe ve teşviklerini gündemin ilk sıralarına çıkarmış bulunmaktadır.

Bunun neticesin de elektrikli araç şarj istasyonu ücretleri AC/DC şarj ünitelerinin fiyatları sistemin kurulum maliyetleri ile alakalı soruları da gündeme getirmeye başlamıştır. Elektrikli şarj istasyonlarının fiyatı; kurulumu yapılacak istasyonun AC veya DC olması, priz sayısı, enerji depolama ve dağıtım trafosu ihtiyacı istasyonun kurulmuş olduğu fiziki yere göre değişiklik göstermektedir.

Örnek olarak verecek olursak, otoparklara uygun AC şarj istasyonları ünitenin niteliğine göre 4000 ila 5000 liradan başlayıp 25000 veya 30000 liraya kadar çıkmaktadır. Bununla birlikte DC hızlı şarj istasyonu kurulumu için maliyet gerektirebilecek dağıtım trafosu, güç panosu, GSM iletişim masrafları bütünleşik batarya ile birlikte rahatlıkla bir milyon liranın üzerine çıkabilmektedir.

Elektrikli Araç AC/DC Şarj İstasyonu Fiyatları

  • Ev tipi tek faz 7 kW AC Şarj Cihazı: Fiyat aralığı 200-600 $ kurulum maliyeti ise 500 TL’yi bulmaktadır.
  • Üç faz 11/22 kW AC Şarj Cihazı: Fiyat aralığı 300-1500 $ kurulum maliyeti 500 ila 3000 TL’yi bulmaktadır.
  • 60 kW DC Şarj Ünitesi + Çift Priz Fiyat aralığı 7500-12500 $ kurulum maliyeti 15000-30000 TL’yi bulmaktadır.
  • 150+Kw DC şarj ünitesi: Fiyat aralığı 20000-80000 $ kurulum maliyeti 100.000-500.000 TL’yi bulmaktadır.

Yukarıdaki gösterilen tabloda 4 farklı seçenek halinde sunulmuş olan elektrikli araç şarj istasyonu için şarj ünitesi/ cihazı fiyat aralığı ve Türkiye için ortalama kurulum maliyetlerini bir arada görmüş bulunmaktayız. Küresel dünya da süper güç devletlerin şarj istasyon fiyat bilgisi ABD, Avrupa ve Çin pazarlarındaki güncel fiyatları inceleyerek belirlenmiş bulunmaktadır. Kurulum ve maliyet hesabı buna göre oluşturulmuştur.

Elektrikli araçlara sahip olan sürücüler şarj süresini kısaltmak için sanayi tipi priz ve sigorta ile tek faz olan Mod2 şarj cihazlarını tercih etmektedirler. 7000-8000 TL maliyetle başlayıp kurulum dahil olmak üzere 10.000 TL’ye kadar çıkan bu cihazların ürettiği enerjiler 7kW AC hıza ulaşmayı mümkün kılmıştır.

Bir istasyonda elektrikli şarjlı aracın şarj maliyeti ortalama 10 saatte tamamen şarj edilebilmektedir. Ev ya da iş yerinde kendi şarj ünitesini kurmak için seçim yapan kişiler mevcut tesisatın tek faz mı yoksa üç faz mı olduğunu kontrol etmeden bu işe girmemelidir. Bu konu büyük önem arz etmektedir.

Şarj edilebilecek elektrikli araç veya araçların AC şarjda maksimum kaç kW kadar destek verdiğini bilmesi de aynı şekilde büyük önem arz etmektedir. Örnek olarak; 7kW araç şarj desteği bulunan bir aracı 20kW şarj cihazına bağlamanın bir manasının olmayacağı sistemi kuracak kişi tarafından bilinmesi kesinlikle büyük önem arz etmektedir.

Bu konu ile ilgili ekonomiksarj.com tam anlamıyla doğru hizmeti kişilere sunmaktadır.

Limon

Merhaba ben limon : ) Sizler için en çok merak edilen konuları ele alıp makaleler hazırlıyorum. Blogumu takip etmeyenin ağzı hep ekşi kalsın : )

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu